České skifaře čeká boj o medaile, další dvě posádky boj o Rio

4.9.2015

Ondřej SynekOndřej Synek
Ondřej Synek
Mistr světa při ranním rozveslováníMistr světa při ranním rozveslování
Mistr světa při ranním rozveslování
Mirka KnapkováMirka Knapková
Mirka Knapková
Detail olympijské vítězkyDetail olympijské vítězky
Detail olympijské vítězky
Lehký noncox s trenérem Rudolfem KopřivouLehký noncox s trenérem Rudolfem Kopřivou
Lehký noncox s trenérem Rudolfem Kopřivou
Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna FleissnerováDvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová
Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová
Jan Hájek a Michael Humpolec v cíli  (Foto Detlev Seyb)Jan Hájek a Michael Humpolec v cíli  (Foto Detlev Seyb)
Jan Hájek a Michael Humpolec v cíli (Foto Detlev Seyb)

Poloviční úspěšnost zaznamenali čeští veslaři v semifinálových bojích o finále A. Ondřej Synek i Mirka Knapková postoupili z druhého místa do boje o medaile. Dvojskif žen a noncox mužů lehkých vah budou bojovat ve finále B o kvalifikaci na olympiádu.

Oba skifaři již svou účastí ve finále A získávají pro Českou republiku jistý start na Letních olympijských hrách 2016 v Riu. Ondřej Synek byl se svým semifinálovým vystoupením vcelku spokojený: „Sice jsem byl druhý, ale myslím si, že bych Litevce Griskonise předjel, protože ke konci dost tuhnul. Viděl jsem, že bych mohl jít přes něj, ale nechtěl jsem se zbytečně vyšťavovat, když jsem viděl, že Kubánec Angel Fournier zastavil. Hlavně to nemělo smysl. Je jedno, jestli budu ve finále vedle Drysdalea zleva, nebo zprava.“

Ondru však překvapilo, jak byl Litevec na prvním kilometru rychlý: „Přišlo mi, že až moc. Nechtěl jsem ho ale pustit na víc než loď rozdílu před sebe. To se mi dařilo, ale za cenu toho, že jsem musel jet rychleji, než běžně jezdíme. Už první pětistovka byla extrémně rychlá, běžně jezdíme o tři vteřiny pomaleji. Chvíli mi trvalo, než jsem se rozkoukal a rozdýchal, pak přese mě přešel ještě Kubánec, ale ten brzy zase zpomalil, když viděl, že si postupové místo ohlídá. Uvidíme ve finále. Teď si dám ledovou vanu, abych si trochu zregeneroval nohy, a masáž. Pak se musím dobře vyspat, dát si lehčí trénink a připravit na finále.“

Hodně ho potěšil postup norské legendy Olafa Tufteho: „V devětatřiceti letech se kvalifikoval na olympiádu! Přitom mu skoro nikdo poslední tři čtyři sezony nevěřil a mnozí ho odepisovali. A on je na letošním šampionátu dokonce ve finále A!“ Díky tomu se po deseti letech opět ve finále potkají všichni tři medailisté z mistrovství světa 2005 v Japonsku – Synek, Drysdale a Tufte.  

Jak to bude v nedělním finále podle loňského mistra světa vypadat? „Nic není rozhodnuté. Samozřejmě největší kandidát na zlato bude Mahé Drysdale. Myslím si, že ve finále to Litevec zase napálí a bude spoléhat, že vydrží až do konce. Nejde mu o to, aby vyhrál, ale chce poprvé v životě získat medaili. Zkrátka to zkusí a ví, že mu to může vyjít. Zdá se mi, že Kubánec není v tak optimální formě, jako byl na jaře. Určitě se od začátku pojede rychle a záleží na tom, kdo se chytne. Uvidíme, jak se k tomu postaví Drysdale. Jestli rychlý nástup zachytí, nebo to jako vždy nechá a pojede zezadu. Pro mě nebylo hlavní kvalifikovat se na olympiádu, ale uspět celkově na mistrovství světa. Chtěl jsem se dostat do finále A a bojovat o medaili po zatím nevydařené sezoně. Béčko bych rozhodně nechtěl jet! Postupem na olympiádu ale určitě splněno nemám. Splněno budu mít, až se mi bude houpat medaile na krku!“

Podobný závod jako Ondřej Synek odjela i skifařka Mirka Knapková. Jejímu semifinále od začátku kralovala Číňanka Tuan Ťing-li. Olympijská vítězka z Londýna se ale celou dobu držela na druhém místě a v cíli byla jednoznačně spokojená: „Loni jsem byla na mistrovství světa ve finále B, takže jsem si určitě polepšila. V průběhu semifinále jsem moc nekoukala kolem, ale určitě jsem chtěla dojet do třetího místa a postoupit do finále A. Už dopředu jsme počítala s tím, že Číňanka bude nejsilnější soupeřka. Když mi dala v závěru nástup a ujela mi, tak jsem s ní už nebojovala.“

Svůj prioritní cíl, kvalifikaci na olympiádu, má Mirka splněný, teď chce zabojovat o medaili. Říká: „ Už tím, že jsem svůj první cíl splnila, jsem před finále spokojenější a nejsem tak nervózní. Zajímavé je, že soupeřky, které bych také čekala ve finále A, jsou ve finále C. Je to tady takové nepředvídatelné, možná je to právě tím, že jde i o olympiádu, která je pro nás všechny velkou motivací."

Další dvě české posádky budou o možnost startu na olympijských hrách usilovat v nedělních finále B. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil obsadila v semifinále páté místo, dvojskif  Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová skončil šestý. K postupu do Ria musí porazit alespoň jednu loď, v obou disciplínách se kvalifikuje jedenáct posádek.

Strok lehkovážníků Miroslav Vraštil k průběhu semifinále poznamenal: „Abych řekl pravdu, dělali jsme, co jsme mohli, ale ostatní byli prostě rychlejší. Už v první polovině závodu jsme se na situaci snažili reagovat, abychom zůstali v kontaktu. I když jsme se na chvíli vraceli do hry, závod byl prostě hodně rychlý... Do Aiguebelette jsme přijeli s cílem dostat se do dvanáctky. Nyní jde o to nebýt poslední. Před čtyřmi lety na Bledu jsme to zvládli, byli jsme osmí. Nebojíme se toho, člověk si musí věřit. Bude to samozřejmě hektické a rychlé, protože každý bude chtít zůstat v poli co nejdéle, aby měl šanci ve finiši něco předvést. Jsou tam posádky, které porazit umíme. Nesmíme si moc připouštět, že půjde o klíčový závod, ale musíme se soustředit na to, abychom vydali ze sebe vše, co jsme natrénovali.“  

Lenka Antošová poslední místo v semifinále nebere nijak tragicky: „Zklamání to určitě není. Teď se musíme soustředit na finále B. Dnes to sice nebylo úplně ono, ale věřím, že v béčku to bude o dost lepší. V semifinále jsme sice neměly v plánu šetřit síly, ale tak nějak to z průběhu závodu vyplynulo.“  Budou ušetřené síly stačit na rozhodující závod o olympiádu? Kristýna Fleissnerová odpovídá: „V béčku to bude hodně těžké. Všichni budou nervózní, aby nekoupili poslední místo. Na někoho ten Černý Petr vyjde a všichni se budou bát.“ 

Šampionát již skončil pro dvojku bez kormidelníka lehkých vah Jan Hájek, Michael Humpolec. Ve finále B neolympijské disciplíny obsadila třetí místo a celkově skončila devátá. Dvojskif Michal Plocek, David Jirka skončil v malém" semifinále druhý, a o konečné umístění tak bude bojovat ve finále C. Poslední jízdu na letošním mistrovství světa má za sebou posádka dvojky bez kormidelníka mužů. Lukáše Helešice, který má problémy s rukou, v ní nahradil Kornel Altman. S Janem Lapáčkem zvítězili ve finále E časem 06:48.38, celkově tak obsadila 25. místo.

Všechna čtyři finále A a B, ve kterých startují české posádky, jsou na programu v neděli. Více na webu Worldrowing.com. Nedělní finále vysílá ČT sport od 12.05. 

(Text Zdeněk Paroulek)

 

Český veslařský svaz (ČVS) > Novinky > České skifaře čeká boj o medaile, další dvě posádky boj o Rio

Buďte v obraze

příhlaste se k odběru novinek, ať Vám nic neunikne



         

  

 

 

 


Kategorie


Důležité


Kontakty

  • +420 233 313 352